Universal H-Series ASME Heater 500,000 BTU - Natural Gas w/ OmniX
Hayward
SKU: HS500FDNASME
Specially designed to withstand the rigors of commercial operation, Universal H-Series ASME gas heaters with OmniX include upgraded features and materials.
Features
Specially designed to withstand the rigors of commercial operation, Universal H-Series ASME gas heaters with OmniX include upgraded features and materials. At the center is Hayward's new Universal Display, delivering a consistent, intuitive control experience across Omni®, OmniX®, and competitive automation systems. With OmniX embedded intelligence, the heater provides enhanced programmability, advanced diagnostics, and seamless remote connectivity.
Features and Benefits
- Cupro-nickel heat exchanger offers exceptional protection against corrosion and premature failure caused by unbalanced water chemistry
- Totally managed water flow boasts industry-leading hydraulic performance coupled with lightning-fast speed-to-heat capability
- Low NOx emissions meet clean air quality standards
- Front-panel-only access provides easy service and maintenance, avoiding the problems and costs associated with front-and-back-panel access heaters
- Universal junction box allows either left and right electrical installation
- Backwards Compatible OmniX Retrofit Kits available for existing Universal H-Series gas heaters 2016 or newer with current bezel cutout

- EXPERT LINE products can only be purchased through your local pool professional or in-store. Exclusions, other terms, and conditions may apply.
- 3+ Year Parts and Labor Warranties*
*When sold by a Hayward Rewards® partner. Exclusions, other terms and conditions may apply.
| Active Defrost | No |
|---|---|
| Application | New Construction, Renovation |
| Boost Mode | No |
| Brand | Hayward |
| Channel | Expert Line |
| Circuit Amps | 5.5 |
| Compressor Speed | N/A |
| Cooling Capability | No |
| Fuel Type | Natural Gas (NA) |
| GTIN | 610377469029 |
| Heating Capacity (BTU/hr) | 500,000 |
| Hertz - Heaters | 60 Hz |
| Kilowatts | 147 kW |
| Warranty - Labor | 3-year |
| Low Ambient Operation | Yes |
| Master Carton Qty | 1 |
| Maximum Breaker Size (Amps) | 15 |
| Pallet Qty | 1 |
| Warranty - Parts | 3-year |
| Phase - Heaters | 1 |
| Pool Type | Commercial |
| Rear Clearance - Heaters | 6" |
| Refrigerant | Yes |
| Series Heaters | OmniX |
| Shipping Dimensions | 30.6 " x 32.8 " x 44.1 " |
| Shipping Weight | 259 lb |
| Side Clearance - Heaters | 12" |
| Silent Mode | No |
| Voltage - Heaters | 120/240V |
2
