🌊
Hayward
SKU: S210T1580X15S
ProSeries sand systems are designed and equipped to offer the ideal combination of energy efficiency and outstanding water clarity.
ProSeries sand systems are designed and equipped to offer the ideal combination of energy efficiency and outstanding water clarity. A broad selection of filter sizes, pumps, and accessories allows you to choose and merchandise the system(s) that best suit your above-ground pool program.
Features and Benefits

*When sold by a Hayward Rewards® partner. Exclusions, other terms and conditions may apply.
| Brand | Hayward |
|---|---|
| Channel | Expert Line |
| GTIN | 610377056588 |
| Warranty - Labor | None |
| Master Carton Qty | 1 |
| Warranty - Parts | 2-year |
| Pool Type | Above Ground |
| Product Dimensions | 30.5 " x 20.5 " x 32 " |
| Product Height | 30.5 in |
| Product Length | 32 in |
| Product Weight | 67 lb |
| Product Width | 20.5 in |
| Shipping Dimensions | 30.5 " x 20.5 " x 32 " |
| Shipping Weight | 67 lb |
| Twist Lock | No |
| Filter Type | Pump Filter Systems |
| Series Filters | ProSeries |
| Turnover - 10 Hours | 18,000 GPM |
| Turnover - 8 Hours | 14,400 GPM |
| DOE Compliant | Yes |
| Effective Filtration Area | 2.2 ft.² |
| Number of Filter Elements | 1 |
| Total HP | 1.1 HP |
| Valve Included | 1 1/2" VariFlo |
| Sand Capacity | 100 lbs. |
