Features
Unmatched value in automation for new pools and spas. OmniPL leverages the OmniLogic® platform and easy-to-use app, where you can customize the level of smart control. Simplify pool ownership by integrating salt chlorination options with your automation.
Features and Benefits
- Ease of Installation: External control display equipped with 15-foot cord
- Pump Control: Full control of up to 8 Hayward Variable Speed Pumps without using any relays. Can also control competitive VS Pumps with HLPMPCONV
- Modular Expandability: Equipped with 4 relays with flexibility to upgrade. Increase to 6 relays with (2)-HLRELAY, increase to 8 relays with additional (2)-HLH485Relay
- OmniDirect Mode™: Supports ColorLogic® LED lighting with 20 added color options, 7 exclusive shows and precise control of dimming, speed and more
- Salt Compatibility: Select models are ready for salt once you add a Hayward salt cell (S models). Select models include a salt cell for pools up to 40,000 gallons (Plus models)
- Compatible with Omni® Remotes: HLWRELESS, HLWALLMOUNT and HLSPASIDE
- Effortless Monitoring: OmniLogic app allows you to monitor, set schedules and control your entire backyard at home or on the go (only available on W models)
- Painless Voice Assisted Device Control. Works with popular voice control systems like Amazon® Alexa® (only available on W models)
NOTE: OmniPL Smart Pool and Spa Control shown with app and optional wireless remote. Mobile phone, tablet and remote are not included; "No Subpanel" version is designed for Renovations and Remodels where a Sub-Panel is already installed.

- EXPERT LINE products can only be purchased through your local pool professional or in-store. Exclusions, other terms, and conditions may apply.
- 3+ Year Parts and Labor Warranties*
*When sold by a Hayward Rewards® partner. Exclusions, other terms and conditions may apply.
| Application | New Construction |
|---|---|
| Brand | Hayward |
| Channel | Expert Line |
| GTIN | 610377416207 |
| Warranty - Labor | 1-year |
| Master Carton Qty | 1 |
| Warranty - Parts | 3-year |
| Pool Type | In Ground |
| Product Dimensions | 11.6 " x 19.8 " x 24.6 " |
| Product Height | 11.6 in |
| Product Length | 24.6 in |
| Product Weight | 42.3 lb |
| Product Width | 19.8 in |
| Quantity | 1 |
| Shipping Dimensions | 10 " x 20 " x 24 " |
| Shipping Weight | 43 lb |
| Series Automation | OmniPL |



