Hayward Junction Box Kits (Open Line)
Hayward
SKU: LJBUY00PP1
Installing lights during new pool or spa construction, or converting existing lighting to low voltage has never been easier with Hayward’s full line of Junction Boxes, Transformers, and J-Box Retrofit Kits.
Features
Hayward Junction Box - Every pool, spa and backyard light whether 120V or 12V has a Junction Box. The junction box makes it easier to wire a light to the power source by bringing the connection closer to the light itself.
- Comes with strain relief to support one light or two lights
- Adaptable to ¾" and 1" power entries
- Ideal for 120V lighting and low-voltage lighting
Hayward Junction Box Transformer - Ideal for low-voltage new construction lighting applications, Hayward’s patented Junction Box Transformer design can support one or two lights from the same Junction Box, making it a cost-effective solution for 12V lighting
- 70W Models support up to one full-size pool light
- 140W Models support up to two full-size pool lights
- Patented design, unique to Hayward
- Includes Snubber Capacitor arc suppressor
Hayward Wall-Mount Transformer - Hayward’s wall-mount transformer can be paired with Hayward’s junction box for multi-light, new construction installations
- Includes kit for direct connection to pool or spa lights
- Can be used with various combinations of Hayward lighting option
- Includes Snubber Capacitor arc suppressor
Junction Box Retrofit Kits - Easily convert any existing 120V system to low-voltage. They're UL Listed and LRBUY11M65 and LRBUY11M13 are CSA Listed
cUL Certified
UL Listing means that UL Solutions has tested representative samples of a product and determined that the product meets specific, defined requirements.
| Application - Lighting | Pool, Spa, Landscape |
|---|---|
| Brand | Hayward |
| Channel | Open Line |
| Conduit Size - Lighting | 3/4", 1" |
| Current | N/A |
| GTIN | 610377248891 |
| Warranty - Labor | None |
| Master Carton Qty | 1 |
| OmniDirect Compatible | No |
| Warranty - Parts | 1-year |
| Pool Type | In Ground |
| Series Lighting | Junction Boxes & Transformers |
| Shipping Dimensions | 8 " x 4.8 " x 8.1 " |
| Shipping Weight | 1.32 lb |
| Sub Brand | N/A |
| Voltage - Lighting | N/A |
| Watts | 0 W |
| Lumen Output (Brightness) | 0 |
| Cord Length - Lighting | N/A |
| Finish | Black |
| Dimmable | N/A |
Manuals
- Junction Box Owner's Manual (IS0683FRevA) French (opens in new tab)
- Junction Box Owner's Manual (IS0683RevE) (opens in new tab)
- 70W Junction Box Transformer Retrofit Kit Owner's Manual (092469RevE) (opens in new tab)
- GFCI Nuisance Trip Insert Sheet (092661RevB) (opens in new tab)
- ColorLogic & CrystaLogic Low Voltage Pool Transformer Owner's Manual (092498RevA) (opens in new tab)
- 70W & 140W Junction Box Transformer Kit Owner's Manual (ISLRBUY11HRevC) (opens in new tab)
- 70W & 140W Junction Box Transformer Kit Owner's Manual (ISLRBUY11HFRevA) French (opens in new tab)
- ColorLogic Transformers Snubber Capacitor Owner's Manual (092620RevC) (opens in new tab)
